Billedgalleri
Nikon L35AF2 (One Touch) – Testet analog-legende m. 35mm f/2.8
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 70 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Nikon
Jeg sælger dette lækre Nikon L35AF2 (One Touch) – efterfølgeren til den legendariske L35AF. Dette kamera er blevet en kult-klassiker i analog-verdenen, fordi det er udstyret med et af de skarpeste 35mm f/2.8 faste objektiver, der nogensinde er lavet til et kompaktkamera. Det leverer en billedkvalitet og kontrast, som normalt kræver et stort spejlreflekskamera.
Stand:
Kameraet er i god stand med lidt naturlige kosmetiske brugsspor, men helt uden skader. Det er blevet grundigt funktionstestet med dummy film, og alt virker 100 % fejlfrit: Den automatiske popup-blitz, lysmåleren, filmfremføringen og den præcise autofokus kører fuldstændig, som det skal.
Hvorfor L35AF2?
I forhold til den første model har L35AF2 et mere robust og støvtæt design samt indbygget objektivbeskyttelse, der glider til siden, når kameraet tændes, så du aldrig skal bekymre dig om at miste et objektivdæksel.
Specifikationer:
Knivskarpt Nikon 35mm f/2.8 objektiv (5 elementer i 4 grupper)
Fuldautomatisk eksponering og autofokus
Automatisk popup-blitz (kan tvinges ned, hvis der ikke ønskes blitz)
Bruger helt almindelige AA-batterier (2 stk, ikke inkluderet)
Som fotograf kan jeg garantere, at dette kamera leverer noget af det absolut bedste, du kan få ud af en rulle 35mm film i et lommeformat.
Kan afhentes i Herning eller sendes super forsvarligt pakket med tracking.
Se også mine andre annoncer. Jeg har mange andre kameraer på lager, både analoge og digitale, så skriv gerne hvis du mangler noget specifikt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.6.2026 kl. 18:11 ・ Annonce-ID: 22109555
