Billedgalleri
(1/4)
Martínez Uranga - litografia Ortega - Toros en Zaragoza - 1970‹erne
Til salg723 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Fremragende original tyrefægterplakat fra den historiske Zaragoza Tyrefægterplads, der annoncerer den store novillada med picadores afholdt den 13. maj 1979.
Et stort format plakat, trykt af det prestigefyldte Litografía Ortega (Valencia), med bevaret den originale Philishave-reklame, et element der særligt værdsættes af samlere for at afspejle 1970'ernes reklamestetik.
Plakaten viser novilleroserne:
Enrique González "El Bayas"
Roberto Bermejo
Maribel Atienza
Tilstedeværelsen af Maribel Atienza giver værket særlig historisk interesse. Kvinder, der udfører tyrefægtning, var stadig sjældne i den spanske tauromaquia i 1970'erne, hvilket gør denne plakat betydeligt mindre almindelig end de fleste plakater for novilladas fra perioden.
Den centrale illustration, med stærk visuel impact, forestiller en klassisk taurin-scene
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Catawiki B.V.
Sælgers anbefalede annoncer
| Annonce-ID | 22026317 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 7.6.2026 kl. 07:18 |

