Billedgalleri
(1/4)
Woodblock Print 'Zojojinoyuki ' 増上寺の雪 (Snow at Zojoji Temple) - Tokyo Reiwa -...
Til salg2.235 kr.
Beskrivelse
Originalt træsnit af Tsuchiya Koitsu (1870-1949), med titel Zojojinoyuki (Snow at Zojoji Temple), 1933, udgivet af Doi Eiichi, 420 x 278 mm fuldt ark (margener 364 x 238 mm), landskabsscene af Zojoji-templet i vinter, uden ramme og i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Teknisk Originalt træsnit
Kunstner Tsuchiya Koitsu (1870-1949)
Titel: Snefald i tidlig forår
Japan, Daggry (2019-Nu)
Denne træblokssnit er et smukt værk af Tsuchiya Koitsu, en fremtrædende skikkelse i Shin-Hanga (New Prints) bevægelsen i det tidlige Shōwa-periode. Sammen med Kawase Hasui spillede Koitsu en central rolle i genoplivningen af traditionel ukiyo-e med moderne sans for detaljer.
Scenen skildrer Zojoji-templet om vinteren, stille indhyllet af tykke snedække. Himlen gengives i dyb blå-grå nuancer, hvor vedvarende sneen dæmper dagslyset og skaber en
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Catawiki B.V.
Sælgers anbefalede annoncer
2.980 kr.
Rosenthal - Gianni Versace - Sæt suppeskåle (6) - Medusa - Porcelæn, Keramik ...
København K
| Annonce-ID | 22022632 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 7.6.2026 kl. 06:10 |