Billedgalleri
(1/2)
Geminiforbandelsen af Kim Ace (Bog)
Til salg46 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen " Gå til varen " for at se den i vores webshop: www.orderly.shop
Titel: Geminiforbandelsen
Forfatter: Kim Ace
Udgave: Særudgave
Genre: fantasy
Forlag: Carlsen
Udgivelsesår: 2021
Sammendrag: Rasmus bor hos en plejefamilie og har aldrig rigtigt haft venner. Han er optaget af fantasy og spiller rollespil, men føler sig udenfor. Da Xander flytter tilbage til Danmark fra Spanien og begynder i Rasmus’ klasse, opstår et venskab. Sammen oplever de, hvordan grænsen mellem fantasi og virkelighed brydes, da de jages af et monstrøst, muteret los og ender i en parallelverden. Her konfronteres de med en gammel forbandelse – Geminiforbandelsen – som knytter sig til Xander og hans fortid. Drengene må kæmpe mod magtfulde troldmænd, dystre væsener og skjulte hemmeligheder for at overleve og bryde forbandelsen. Historien kombinerer humor, tis- og prutte-jokes, venskab og klassisk eventyr/fantasy i et nutidigt dansk miljø. Første bind i en trilogi.
Type: Hardcover
Fantasyroman for børn og unge om drengen Rasmus, der er en ægte fantasynørd uden rigtige venner. Da den mystiske dreng Xander flytter til byen, oplever Rasmus for første gang, hvordan det føles at have en rigtig ven. Samtidig begynder der at ske uforklarlige ting omkring dem. En dag står drengene over for et skrækindjagende monster og bliver trukket ind i en parallel verden fuld af magi, eventyr, ondskab og hemmeligheder. Bogen blander moderne hverdag med trolddom, magiske kræfter og farlige væsener som en muteret los og andre monstre. Første bind i serien Geminiforbandelsen, en episk fortælling om tis og trolldom, udgivet på Carlsen som særudgave i forbindelse med Verdensbogugen.
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Orderly Shop - Gode brugte ting fra tidligere ejere - nyeste annoncer
Sælgers anbefalede annoncer
| Annonce-ID | 21997215 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.6.2026 kl. 07:16 |





