Billedgalleri
(1/4)
Ohara Koson (1877–1945) – Vilde gæs i sne (雪に雁) – Original japansk træsnit – ...
Til salg5.215 kr.
Beskrivelse
Ohara Koson original Shin-Hanga træsnit: Wild Geese in Snow (雪に雁), 353 × 168 mm, Japan, Shōwa-periode, i god stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Beskrivelse
Denne elegante komposition af Ohara Koson skildrer et par vilde gæs, der sænker sig gennem et stille vinterlandskab. Mod en let dæmpet baggrund af sneklædte rør og åbent vand svinger fuglene nedad med bemærkelsesværdig ynde, deres vinger udstrakt, når de gør sig klar til at lande. Den tilbageholdte palette og rummelige komposition skaber en atmosfære af stilhed, der er karakteristisk for Kosons ypperste værker.
Vilde gæs har gennem lang tid haft en særlig plads i japansk kunst og poesi. Forbundet med årstidernes skiften, migration og fjerne rejser optræder de ofte i klassisk litteratur som symboler på efterår og vinter. I dette tryk opfanger Koson ikke kun fuglenes fysiske skønhed, men også det
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation

Catawiki B.V.
Sælgers anbefalede annoncer
3.725 kr.
Det Britiske Statssamfund 1850/1940 - klassisk samling på gamle albumblade i ...
København K
2.049 kr.
Antica bottega Veneta - Drikkesæt (7) - Massive blæste, gravurerede og håndde...
København K
| Annonce-ID | 21992599 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.6.2026 kl. 06:15 |