Tanzaku Waka Poem あすも来て みんとおもへば ~ with Box - Otagaki Rengetsu 大田垣蓮月 (1791-187...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Meiji-periode, håndsigneret og håndmalet papirkakemono af Otagaki Rengetsu (1791–1875), med titel Tanzaku Waka Poem あすも来て みんとおもへば ~ med æske, der skildrer en forårsscene; 31 cm × 153,6 cm, vægt 430 g, i god stand, med æske. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Asu mo ki te min to omoeba iezuto ni taoru mo oshiki yamazakurabana.
Når jeg forestiller mig at komme igen i morgen for at se dem, er det næsten bedrøveligt at bryde en enkelt gren af disse bjergkirsebærblomster til en souvenirs.
大田垣蓮月 Otagaki Rengetsu (1791-1875)
En kvindelig digter fra overgangen mellem Edo-perioden og Meiji-perioden. Født i Kyoto. Hun blev adopteret af 大田垣光古 Otagaki Teruhisa, en samurai der tjente ved Chion-in-templet, da hun kun var 10 dage gammel. Senere giftede hun sig med 望古 Mochihisa, Teruhisas adopterede søn. Hun og Mochihisa fik tre børn, alle døde tidligt. Hun mistede også sin
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.