Billedgalleri
Audemars Piguet Royal Oak 56175TT
Til salg
140.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Audemars Piguet
Køn: Unisex
Til salg er mit Audemars Piguet Royal Oak ref. 56175TT. (Nick Faldo 'championship' Limited Edition). Limiteret til 2000 eksemplarer.
Uret er et af de sidste tilbage af sin slags, som endnu ikke har fået udskiftet skiven, visere, krone eller fået en polering. Stand er 90-95% / 100%
Uret har den originale Mark 1 skive, som er langt sjældnere og mere eftertragtet end mark 2 skiven (stor AP font).
Den har den lille 'straight' Audemars Piguet font og er den eneste til salg i verden. Udover det, har den også den originale periodekorrekte krone, hvor der ikke står AP på.
Fuldstændig upoleret
Uret er lavet i tantal og stål. Tantal giver det et sindssyg flot udtryk, der får den til at se mere rå ud, ift. Et standard stål Royal Oak. Den vejer også betydeligt mere end man lige går og regner med. Men det er en megasmuk kontrast man får i det rigtige lys og skiller sig meget ud :)
Uret forekommer med tæt på ingen brugsspor, og er pt. Det flotteste eksemplar til salg i verden.
Hvis du leder efter et daily-beater ur, med den helt rigtige samlerværdi og et enestående conversation-piece, så skal du ikke lede meget længere.
Uret fik skiftet batteri i november 2025 og er ikke service trængende.
Uret er 33m og passer til alle håndled op til 18,5 cm. (Der følger et ekstra led med).
Til dem som kender til et 37mm Patek Philippe Nautilus eller 36mm Rolex Day-Date, så sidder den præcis ligesom dem :)
Absolut mindstepris er 138.000 kr
Bytte har ingen interesse.
Skriv for flere billeder eller andre spørgsmål.
Uret kan beses ved aftale i god tid.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 11.9.2026 kl. 15:57 ・ Annonce-ID: 21873586