Billedgalleri
(1/4)
Leerdam - Antonin Čangel - Baluster vase - Glas - UNIK VINGEVASE
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
En unik blå glasvase med vinge af Antonin Čangel, produceret i Leerdam, Nederlandene i 1990’erne, måler 15 cm i bredde, 35 cm i højden og 14 cm i dybden, underskrevet af kunstneren og i ny stand som et frit-svaret unikatsværk. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
En unik vase af Antonin Čangel (ofte stavet som Antonin Cangel), en mester-glaspuster fra Tjekkiet, der er kendt for sine samarbejder med den kendte Leerdam glasfabrik i Nederlandene, hvor han i slutningen af 1990’erne arbejdede som gæsteglasblæser.
Underskrevet af kunstneren:
Antonin Cangel
23. aug. 2020
Leerdam
Med signatur
I den historiske træloftsbygning hos Glasblåseriet i Leerdam afholdes der regelmæssigt demonstrationer og sessioner af mester-glasblæsere. Čangel er en velkommen gæst der.
Vasen blev under en sådan session den 22. august 2020 blæst for publikums øjne.
Typen af
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21860054 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 1.6.2026 kl. 06:20 |




