Billedgalleri
(1/4)
Monsieur Z - Affiche originale - Chamonix "L'aiguille du midi" - 2010‹erne
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Originalplakat skabt af Richard Zielenkiewicz, kendt under pseudonymet Monsieur Z, i samarbejde med byen Chamonix for at promovere turisme i Alperne.
Dimensions: 70 x 50 cm
Condition: Perfect
Omhyggeligt pakket og forsikret forsendelse med levering ved underskrift. Mulighed for samlet forsendelse.
Monsieur Z er en af verdens mest eftertragtede kunstnere, primært kendt for sine farverige, minimalistiske illustrationer inspireret af design og arkitektur fra midten af det 20. århundrede. Han er berømt for sine plakater til Cannes-festivalen, Saint-Tropez og Air France.
Han er også skaberen af den animerede TV-serie Ratz og Jet Groove, vist på Gulli, France Télévisions og BBC. Desuden har han produceret reklamer til tv og magasiner verden rundt for talrige brands, herunder Redken, L'Oréal, Air France, BMW, Swiss
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21794492 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 30.5.2026 kl. 06:28 |



