Billedgalleri
(1/4)
Leonetto Cappiello - LE THERMOGÈNE - 1940‹erne
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Plakat fra 1907, genudgivet i slutningen af 1940'erne og trykt i Belgien. Designet af Leonetto Cappiello. Designet promoverer Thermogene varmehynder, et kendt produkt, der var populært fra 1906 til i 60'erne.
Forestillingen viser en figur i skriggrønne klæder, der puster ild ud, omgivet af to varmehynder, der giver varme og komfort. Den brune baggrund i kombination med den gule typografi skaber en stærk visuel kontrast. Hele billedet giver et klart indtryk af, hvordan hverdagsprodukter på det tidspunkt blev præsenteret på en iøjnefaldende måde.
Dette værk er et godt eksempel på plakater fra en periode, hvor reklame og billedkunsten lå tæt på hinanden. De originale ophængslister er fjernet, hvilket passer til tilstand og historie for stykket. Egnet for samlere og entusiaster af vintage plakater.
Tilstand: meget god.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21700733 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 26.5.2026 kl. 06:26 |