Billedgalleri
(1/4)
Scheurich & Gräulich - Vase - Keramik - H. 37cm
Til salg894 kr.
Beskrivelse
Stor studiokeramikvase fra 1950’erne af Scheurich & Gräulich, Tyskland, 37 cm høj, blå-hvid spraglet glasur med abstrakte geometriske elementer som spiraler og farvede rektangler, fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stor dekorativ studiekeramikvase fra 1950'erne af Scheurich & Gräulich. Vasens imponerer med sin elegante, klare form samt den karakteristiske spættede glasur i blå-hvid. Især markante er de abstrakte geometriske dekorelementer med spiraler og farvede firkanter, der giver vasen en typisk midcentury-modern karakter.
Et udtryksfuldt designobjekt fra den tyske efterkrigstid, ideelt til moderne indretning, samlere af studiokeramik eller elsker af 50'er-designet.
Vasen virker både som et solitært stykke og med blomsterdekoration meget dekorativ og udstråler en høj håndværksmæssig kvalitet.
Vasen har ingen chips eller
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 21633773 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 24.5.2026 kl. 06:22 |
