Billedgalleri
'Europas planter og dyr'., Harry garms, emne: naturvidenskab
Varebeskrivelse
Emne: Andre studiebøger
SENDER GERNE MED GLS/DAO!
'Europas planter og dyr'., Harry garms, emne: naturvidenskab, Udgivet af Forlaget Union, 1968. 344 sider. Meget rigt illustreret i farver af Wilhelm Eigener.
Indbundet i hellærred, med front og rygtitel i guld.
Bogen er i god stand.
Bogen er udarbejdet som en vejledning til bestemmelse af mere end 2.100 planter og 1.400 dyr, der er almindeligt forekommende i Europa. Den er opdelt i 7 afsnit: Skov; Hede, mose, tundra og steppe; Ferske vande; Hav og strand; Enge og græsmarker; Mark, have og park; Bjerge.
Hvert enkelt afsnit, indledes med en beskrivelse af miljøets karakteristiske træk med oplysninger om terræn og klima. Først er planter beskrevet, dernæst dyrene. Både planter og dyr er illustreret i farver og ledsaget af en kort præcis tekst.
Planterne beskrives først med deres danske navn, så latinsk navn, størrelse, blomstringstid, beskrivelse af de vigtigste træk, typisk grosted og geografisk udbredelse og levetid.
Dyrene er beskrevet på samme vis.
Forsendelse kr. 50,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.4.2025 kl. 01:56 ・ Annonce-ID: 2161084