Billedgalleri
FC København / FCK fodboldtrøje S orange
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 24 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Størrelse: S
Under Ståle Solbakkens første sæsoner som FCK-træner begyndte København igen at ligne sig selv. Ikke bare som dansk mesterfavorit, men som en klub med europæisk tyngde, hård disciplin og troen på, at Parken kunne blive et fort igen. Denne orange 3. trøje fra 2013-2014 står som et af de mere særprægede designs fra perioden — en farve man enten elskede eller hadede, men som ingen glemte.
Klub: FC København
Mærke: Adidas
År: 2013-2014
Størrelse: Small
Stand: Flot stand
FODBOLDMINDER
FC København havde på dette tidspunkt allerede cementeret sig som dansk fodbolds magtfaktor. Men sæsonen 2013-2014 blev også et år med pres, forventninger og europæiske ambitioner. Klubben havde vænnet fansene til mesterskaber og Champions League-kvalifikationer, og i Parken var standarden brutal: Man skulle vinde. Hver uge.
Denne football shirt skilte sig markant ud fra klubbens klassiske hvide og blå identitet. Den stærke orange farve kombineret med de lyseblå detaljer gav trøjen et næsten moderne hollandsk udtryk — som om Adidas havde blandet København med europæisk away-kultur. Netop derfor er den blevet kult blandt mange samlere i dag. Det er ikke nødvendigvis den mest ikoniske FCK fodboldtrøje, men det er en af dem fans husker tydeligst.
På banen var profiler som Claudemir, Delaney, Nicolai Jørgensen og Ragnar Sigurðsson med til at holde niveauet højt, mens Parken fortsat var et af Nordens mest intense stadions på europæiske aftener. FCK var blevet klubben, resten af Superligaen målte sig imod — både sportsligt og økonomisk. Og selv når spillet haltede, var forventningen den samme: København skulle dominere.
Carlsberg-logoet på brystet føles næsten som et stykke dansk sportshistorie i sig selv. Kombinationen af Adidas, løvelogoet og Carlsberg vækker minder om en periode, hvor FCK for alvor byggede videre på sit internationale image. Denne trøje handler derfor ikke kun om én sæson — men om en klub, der ville være større end Danmark.
Er du til de klassiske hvide FCK-trøjer — eller elsker du også de mere vilde og glemte designs som denne?
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 21.5.2026 kl. 22:27 ・ Annonce-ID: 21578562