Billedgalleri
Grib journalistikken – metoder og redskaber, 1. udgave
Til salg
Fragt fra 35 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Andre studiebøger
”Grib journalistikken – metoder og redskaber”, Malene Bjerre og Helge Kvam. Hæftet indbinding, 1. udgave, 1. oplag. Udgivet i 2020 af Djøf Forlag. 200 sider, illustreret.
Bogens stand er næsten som ny – har et par markeringer med kuglepen i indholdsfortegnelsen, og 6 sider har nogle få lyserøde highlight-overstregninger, men ellers er alle siderne rene og pæne uden noter, understregninger e.l.
Beskrivelse af bogen:
”Grib journalistikken” er en bog til alle, der har lyst til at forstå og lære den journalistiske metode, der i dag ikke kun bruges af journalister, men også af faglige formidlere og kommunikationsfolk.
Malene Bjerre og Helge Kvam leverer en engageret indføring i alle de klassiske journalistiske emner som interview, kilder, fortællemodeller, journalistisk sprog og genrer.
Bogen er fyldt med konkrete eksempler hentet fra trykte aviser, netmedier og sociale medier og beskriver udviklingen af de klassiske nyhedskriterier i en moderne medievirkelighed. ”Grib journalistikken” giver dig råd om, hvordan du formidler journalistisk og guider dig i tænkefasen, skrivefasen og rettefasen.
Begge forfattere er mangeårige undervisere på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Malene Bjerre er journalist med en uddannelse som cand.mag. og en tillægsuddannelse i journalistik og er i dag ansat som mediekonsulent i folkekirken. Helge Kvam er uddannet journalist og har bl.a. tidligere arbejdet i Røde Kors som pressechef.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 14.9.2026 kl. 22:44 ・ Annonce-ID: 21554930