Billedgalleri
(1/4)
August Hermann Francke - Christ, the core of Holy Scripture - Extremely Rare ...
Til salg2.235 kr.
Beskrivelse
August Hermann Francke, Christ, the core of Holy Scripture - Extremely Rare Halle Pietist Work, første udgave 1702 på tysk, udgivet af Waisenhaus i Halle, 494 sider, i meget god stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et fremragende tidligt 18. århundredes teologisk værk af August Hermann Francke, en af de vigtigste skikkelser inden for tysk pietisme og Halle-bevægelsen.
Trykt i Halle i 1702 af det berømte Waisenhaus-forlag, præsenterer dette bind, Christus der Kern Heiliger Schrift oder Einfältige Anweisung, Kristus som centrum og levende kerne i den Hellige Skrift. Værket er særligt viet åbningen af Johannesevangeliet, forklaret gennem ni separate meditationer, og indeholder en forsvar for Jesu Kristi sande guddom.
Dette er et yderst attraktivt samler-eksemplar: et smukt bevaret barok religiøst bogværk med et imponerende rødt og sort titelblad, stærk
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21410216 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 16.5.2026 kl. 06:48 |



