Billedgalleri
(1/4)
Spadserstok - .925 sølv - Birmingham 1927
Til salg820 kr.
Beskrivelse
Herre-gåstokk med lige træskaft og et enkelt krogh-håndtag, med et sterling sølv-terminal præg Birmingham 1927 og .925 sølv, i god antik stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
En herregåstav med et terminal i sterling sølv stemplet Birmingham, 1927.
Sølvbeslaget bærer klare britiske prøvemærker, herunder løven passant, der bekræfter sølvstandard, ankeret for Birmingham Assay Office, og det tilsvarende årstalsbrev for 1927.
Kroggrebet er udformet af et enkelt stykke hårdt træ, jævnt buet og velproportioneret, og giver et behageligt og afbalanceret greb.
Sølvtoppen er pænt fastgjort i enden af grebet og viser naturlig overfladeridser og patina i overensstemmelse med alder og brug.
Gåsstokken har et lige, hårdt træskaft med en tiltalende varm brun tone og synlig naturlig årestruktur.
Skaftet er solidt, ret og strukturelt solidt og viser overfladeridser, små
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21408290 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 16.5.2026 kl. 06:16 |
