Billedgalleri
Under en Sort Sol – Jan Poulsen - Fra Pisserenden til Statens Museum for Kunst
Til salg
175 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Er du fan af Sort Sol eller dansk punkhistorie? Så er dette den ultimative bog til din samling.
Under en Sort Sol fortæller den fantastiske historie om Danmarks første rigtige punkband, Sods, og deres forvandling til landets største rockgruppe, Sort Sol. Jan Poulsen tager læseren med på hele rejsen – fra de rå dage i Pisserenden i indre København til platinplader, skandaler og store succeser.
Den fulde historie: Om op- og nedture, aldrig udsendte plader og gruppens mange projekter i udlandet.
Portrætter af medlemmerne: Indgående beskrivelser af Steen Jørgensen, Tomas Ortved, Lars Top-Galia, Knud Odde og Peter Peter.
Et unikt blik på det totale nybrud i dansk kultur omkring 1980, herunder samarbejdet med digtere som Søren Ulrik Thomsen og Michael Strunge.
Bogen er rigt illustreret med fotos, der aldrig før har været offentliggjort, samt memorabilia fra medlemmernes private arkiver.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.5.2026 kl. 11:15 ・ Annonce-ID: 21336587


