Billedgalleri
Vulkansk sten med agat og
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Jeg har fået lidt hjælp af Google til at identificere dette samletstykke da jeg ikke kan huske hvad det er. Der foregår så mange tilbyg i dette smukke stykke.
Den er købt af en samler der selv har minet den i det populære område i schleisen.
De forskellige lag
• Agat-båndene: De hvide og gråagtige striber, der følger hulrummets kant, er klassisk agat. Det dannes ved, at kiselholdigt vand trænger ind i hulrum i vulkansk sten og aflejrer mikroskopiske kvartskrystaller lag for lag.
• Værtsbjergarten: Den rødbrune, nubrede del, som omgiver agaten, ligner en vulkansk bjergart som rhyolit eller andestit. Den røde farve skyldes sandsynligvis jernoxider (rust).
• Krystalliseringen: I midten af de åbne områder kan man se små, mere grovkornede krystaller. Det er typisk kvarts eller druzzy kvarts, som er det sidste stadie i dannelsen, hvor krystallerne har haft plads til at vokse sig større.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.5.2026 kl. 17:18 ・ Annonce-ID: 21226150


