Billedgalleri
HELHEDSSYN I SOCIALT ARBEJDE / Samfund / Studiebøger
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Samfundsfag
... redigeret af Margit Harder & Maria Appel Nissen
Helhedssyn er et uomgængeligt og omdiskuteret begreb i socialt arbejde. Denne antologi beskriver begrebets historiske og retslige sammenhæng og viser, hvordan det spiller ind i socialrådgiverens konkrete arbejde med fx misbrugsproblemer, udsatte unge og familier samt boligsocialt arbejde i Vollsmose.
Helhedssyn kan opfattes som et særligt socialfagligt blik, der i form af et bestemt virkelighedsbillede har betydning for socialarbejderens handlinger. Det helhedssyn, der konstrueres i socialarbejdernes konkrete daglige praksis, kan variere fra sag til sag, og netop denne variation kan være hensigtsmæssig. Det sociale arbejde skal kunne rumme mange forskellige helhedssyn, fordi arbejdet er differentieret og individualiseret, og fordi det kan få alvorlige konsekvenser, hvis et bestemt helhedssyn bliver dominerende på bekostning af nogle andre.
Bogen tilbyder en model for, hvordan helhedssyn kan konstrueres i samspillet mellem sociale problemer, perspektiver og handlinger i bestemte sammenhænge, hvor integration, magt og refleksion spiller en central rolle.
Bogen henvender sig til studerende på de sociale grunduddannelser, diplom- og masteruddannelser og den sociale kandidatuddannelse.
Velholdt, men læst hæftet paperback, 1. udgave, 288 sider
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 9.5.2026 kl. 15:39 ・ Annonce-ID: 21223323




