Bronze - Hideyama 秀山 - Meget fin Ushidouji 牛童子 - Shōwa-periode (1926-1989)
Til salg1.267 kr.
Beskrivelse
Bronzesculptur af Hideyama 秀山, med titel Very fine Ushidouji 牛童子, afbilder en dreng der rider på en oxe og spiller fløjte, fremstillet i Japan i Shōwa-perioden; mål 23,8 × 33,0 × 15,0 cm, vægt 3750 g, original/officiel, i god stand, sælges uden fod. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette er en bronze skulptur af en dreng og en okse af metallkunstneren Hideyama 秀山.
Drengen sidder på ryggen af oksen og spiller en fløjte. Oksen har et meget roligt og venligt udtryk, hvilket skaber en fredelig og harmonisk stemning.
Motivet kendes som “Ushi Dōji 牛童子” (Okse-dreng).
I japansk og østasiatisk filosofi symboliserer drengen og oksen processen med at søge oplysning. Drengen repræsenterer sit nuværende jeg, mens oksen repræsenterer det ideelle, endelige jeg, som man stræber efter. Scenen udtrykker den åndelige rejse mod indre harmoni, visdom og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.