Billedgalleri
(1/4)
Daum - Skulptur, Buffalo - 14 cm - glaspaste - 1990
Til salg2.235 kr.
Beskrivelse
Daum pâte de verre Buffalo-skulptur, Frankrig, 1990, mål 22 cm bred, 14 cm høj, 9 cm dyb, farve grøn til amber-gul, underskrevet Daum France ved fodens base, i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Prestigefuld skulptur i glasmasse (Pâte de Verre) afbildende en bøffel (eller moskusokse), fremstillet af den berømte franske manufaktur DAUM.
Værket er underskrevet "Daum France" ved bunden af labben.
Fremstillet med teknikken glasmasse (pâte de verre), som giver genstanden en unik granulositet og luminositet.
Vidunderlig nuancerering, typisk for Daum, der glider fra kroppens intense smaragdgrønne til endernes rav/honninggule.
Fremragende stand, ingen skår eller ridser.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 21156309 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 8.5.2026 kl. 07:00 |




