Billedgalleri
(1/4)
Eliano Fantuzzi (1909-1987) - La Fioraia
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Eliano Fantuzzi (1909–1987), født i Modena og uddannet ved Accademia Cignaroli i Verona, var en italiensk maler aktiv i det tyvende århundrede. Efter en periode i Paris i 1920’erne, hvor han kom i kontakt med de europæiske kunstretninger, udviklede han en personlig stil påvirket af ekspressionismen og Den Romerske Skole.
I løbet af sin karriere deltog han i vigtige udstillinger, herunder Rom Quadriennalen og Venedigs Biennale. I 1948 blev han bedt om at udsmykke omgivelserne i den kongelige residens i Taif i Saudi-Arabien.
Hans maleri kendetegnes ved stemninger, der er evokerende, ofte natlige, og ved en intens og stemningsfuld farveanvendelse.
Mål: 78x58
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 21129439 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 6.5.2026 kl. 06:06 |

