Billedgalleri
Anders Dunker: At tænke på planeten – essays om nutid og fremtid
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Bog af Anders Dunker: At tænke på planeten – essays om nutid og fremtid fra Le Monde Diplomatique 2015-2021.
17 filosofiske og tankevækkende essays, der samler og analyserer en lang række udsagn og vinkler på problemet om planetens kritiske tilstand. Til klimainteresserede læsere, der vil have en nuanceret indgang til emnet.
Beskrivelse
¶ [... f]ordi planeten i antropocæn i en helt konkret forstand vil blive formet af vores tanker om den – hvad den er, hvad den bør være og hvad den kan blive. Anders Dunker, (f. 1975), norsk litterat, kritiker og oversætter.
Omslagsgrafiker: rue Jean Nicot
Oversat af: Rune Holm
Redaktør: Andreas Vermehren Holm, Frede M. Gregersen, Bror Axel Dehn, Sofie Isager Ahl, Laura Priyanka, m.fl.
Yderligere information
Forfatter(e) Anders Dunker
Kategori Bøger
Genre(r) Skønlitteratur
Forlag Forlaget Virkelig
Udgivelsesdato Er udgivet 29/01/2022
Sprog Dansk
ISBN-13 9788793499515
Kan hentes i Solrød Strand eller sendes for 43,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 3.5.2026 kl. 16:02 ・ Annonce-ID: 21062406






