Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Studio Mignozzi - Barbisio | reklameplakat til hatte | Litografi fra 60'erne
Litografi, 60'erne
Reklameplakat for Barbisio udført af Studio Mignozzi og gentrykt i litografi i 60’erne. Kompositionen er ekstremt moderne for sin tid: en stiliseret hund, bygget af enkle forme og fyldige farver, træder frem mod en neutral baggrund med stærk farvekontrast, mens hatten i forgrunden introducerer produktet med elegance og visuel umiddelbarhed. Det grafiske sprog er direkt, syntetisk og allerede rettet mod en næsten contemporær æstetik.
Den formelle renhed og balancen mellem illustration og typografi gør den perfekt til moderne miljøer, kreative studier eller detailrum relateret til mode og design. Et særligt stykke af italiensk reklamegrafik efter afslutningen af anden verdenskrig, i stand til at tiltrække blikket med enkelhed og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.