Billedgalleri
(1/4)
Berber - Tæppe - 1.5 m - 1 m - Berber-tæppe - nyt
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Marokkansk oprindelse Beni Ouarain berber-tæppe håndvævet i uld, mål: 1,50 × 1,00 m, ivory med sorte diamantmotiver, vægt 8 kg, XXII århundrede, i meget god stand og professionelt rengjort. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Unik genstand
Ægte og autentisk berber-tæppe Beni Ouarain crèmefarvet med sorte romber. Dette tæppe har en fremragende uldkvalitet. Dens størrelse er perfekt til at stå ved sengekanten i et soveværelse, i en entré eller hvor som helst i huset.
Oprindelse: Beni Ouarain-tæpper væves i det marokkanske højland i Atlasbjergene af en berberstamme med samme navn, Beni Ouarain. Hvert tæppe er et unikt stykke, vævet i hånden af de berberske håndværkere, som lader sig inspirere af deres fantasi og kreativitet under vævningen. Det er det, der gør hvert stykke enestående.
Materialer: Beni Ouarain-tæppet er fremstillet af ny uld fra fårene.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20848983 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 26.4.2026 kl. 06:10 |