Billedgalleri
(1/3)
Den døende dandy : kriminalroman af Mari Jungstedt (Bog)
Til salg60 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop: www.orderly.shop.\n \n
Forfatter: Mari Jungstedt
Sprog: Dansk
Antal sider: 345
Forlag: People's Press
Udgivelsesår: 2017
Krimi. På Gotland bliver en succesfuld lokal kunsthandler fundet myrdet under spektakulære omstændigheder. Det viser sig, at han inden sin død i hemmelighed har planlagt at sælge sit galleri og forlade sin kone gennem 20 år. Politiinspektør Anders Knutas og journalist Johan Berg forsøger ud fra hver sin vinkel at opklare sagens rette sammenhæng, men der er store og ganske farlige lidenskaber i spil
Titel: Den døende dandy : kriminalroman
Genre: Krimi
Sammendrag: En vinterkold søndagsmorgen bliver liget af den anerkendte kunsthandler Egon Wallin fundet, hængt op i en port i Visbys ringmur. Det viser sig, at tyveriet af kunstneren Niels Dardels berømte maleri 'Dén døende dandy' har en forbindelse til mordet på galleristen på Gotland. Journalisten Johan Berg er opsat på at opklare sagen, og han sætter både sit forhold til kæresten Emma og deres lille datters liv på spil.
Type: Hardcover
\n \n
\n \n
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20848274 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 26.4.2026 kl. 05:23 |