
Billedgalleri
(1/3)
Kunst, kamp og kærlighed : en skæbnefortælling om kunstnerægteparret Jerichau og
Til salg64 kr.
Beskrivelse
Klik på knappen | Gå til varen | for at se den i vores webshop: www.orderly.shop.
Forfatter: Birgit Pouplier
Sprog: Dansk
Antal sider: 339
Forlag: Vandkunsten
Udgivelsesår: 2014
Ved at sammenkæde brevvekslinger, skildres det stormfulde og svære ægteskab mellem maleren Elisabeth Baumann (1816-1881) og den depressive billedhugger Jens Adolf Jerichau (1816-1883)
Titel: Kunst, kamp og kærlighed : en skæbnefortælling om kunstnerægteparret Jerichau og Baumann : romanbiografi
Genre: Biografi
Sammendrag: En romanbiografi om kunstnerægteparret Jerichau og Baumanns liv og kunstneriske virke.
Type: Hardcover
Vi sender din bogordre til hele landet for 49 kr. Leveringstiden er 1-3 hverdage.\n
Du kan også gratis hente bøgerne efter køb online på vores lager på Industrivej 10 i Slangerup.\n \n
Er du i tvivl om en bog stadig er til salg? Klik på knappen "Gå til varen" for at se den i vores webshop. Kan du se bogen der, er den stadig til salg.\n \n
Orderly er en ny måde at købe brugte bøger på. Vi har alle vores sælgeres krimier, børnebøger, tegneserier, skønlitteratur og meget andet på vores centrale lager. Derfor kan du være helt sikker på at få dine køb - og du kan samle flere bøger på tværs af sælgere og kun betale én gang fragt.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20848028 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 26.4.2026 kl. 05:11 |