Billedgalleri
(1/4)
Juan García Ripollés (1932) - Chica de la rosa
Til salg11.920 kr.
Beskrivelse
Skulptur af Juan García Ripollés (1932), kaldet Chica de la rosa, udført i resin, håndmalet og håndsigneret, fra en unik serie produceret i hans atelier Más de Flors, i fremragende stand med forfatterniveau certifikat, Spanien, dimensioner 33 cm (B) x 43 cm (H) x 14 cm (D). Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ripollés-skulptur, lavet af resin, malet og signeret i hånden, selvom det er en serie, maler ikke to eksemplarer ens, udført i hans atelier Más de Flors og er i perfekt stand, med sit forfatternescertifikat.
Juan García Ripollés —kendt som Ripollés—, blev født i Alzira (Valencia, Spanien) i 1932. Fødselens død af hans mor førte ham til Castellón de la Plana.
Hans første leveår var ikke nemme: han samlede hestelort, var skrothandler og maler med bred pensel, indtil han rejste til Paris i 1954. Han ønskede at blive maler. Og dér var det, han lykkedes.
Fire år
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20815360 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 25.4.2026 kl. 06:51 |