Billedgalleri
(1/4)
Stor tallerken i cloisonné emalje, 1800-tallet. 30 cm - Emalje - Japan - Meij...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Meiji-tiden Cloisonné emaljeplade, diameter 30 cm, underskrevet, dekoreret med en kran mellem blomstergrene på turkis baggrund med geometrisk blomsterkant, i fremragende stand, fra privat samling, fremstillet i Japan. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stor cloisonné-emaljetallerken, XIX. århundrede. Signeret. Diameter 30 cm
Dekoreret i diverse farvede emaljer med en kran blandt forskellige blomstergrene på en turkis baggrund, geometrisk blomsterkant.
I god stand, aftageligt ophængningssystem.
Meiji-perioden, omkring 1880.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20813377 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 25.4.2026 kl. 06:21 |
