Billedgalleri
Alexandra Fuller: Lad os ikke gå i hundene i aften.
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
"Lad os ikke gå i hundene i aften" af Alexandra Fuller er en erindringsbog udgivet på dansk af Bogklubben. Bogen er en hardback-udgave oversat fra engelsk og trykt i Sverige i 2002. Originaltitlen er "Don’t Let’s Go to the Dogs Tonight".
Bogen skildrer forfatterens barndom i det tidligere Rhodesia (nu Zimbabwe) og det omkringliggende område i det sydlige Afrika. Indholdet omfatter beskrivelser af familiens liv på en gård, politiske og sociale forhold i regionen samt hverdagssituationer set fra et barns perspektiv. Teksten er opdelt i kapitler med årstal og stedangivelser, og der indgår kortmateriale over det sydlige Afrika.
Velegnet til læsere, der er interesserede i erindringer, Afrika-historie og personlige skildringer af opvækst under politisk urolige forhold. ISBN: 87-604-1580-0
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.4.2026 kl. 09:54 ・ Annonce-ID: 20769006




