
Billedgalleri
Den spanske borgerkrig, Antony Beevor - bog, historie
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Den spanske borgerkrig varede fra 1936 til 1939 og bragte Franco til magten som diktator i næste fire årtier. Det blev en af de hårdeste og mest bitre konflikter i det 20. århundrede, et grusomt folkemord og en militær øvelsesplads for russerne, italienerne og tyskerne før Anden Verdenskrig. Antony Beevors fortælling starter med krigens optakt og følger det voldelige og dramatiske forløb fra statskuppet i juli 1936 over de følgende tre års blodige kampe, som endte med det katastrofale nederlag for republikanerne i 1939. Det var en krig, som hele Europa syntes at deltage i – lige fra spanierne selv til højreorienterede og venstreorienterede frivillige, som alle gav ansigt til krigen i reportager, bøger, kunst og blod.
ANTONY BEEVOR har udgivet flere historiske bestsellere om Anden Verdenskrig. Han er blevet hædret med adskillige priser for sit forfatterskab, er udkommet på 30 sprog og har solgt mere end seks millioner bøger.
”Antony Beevor (…) er en glimrende formidler. Han har sans for detaljen, der overrasker og chokerer os, og han formår samtidig at fastholde overblikket og de store linjer.” Politiken
544 sider, rigt illustreret i s/h (Hardback) - smudsomslaget har mindre slidskader
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.4.2026 kl. 20:34 ・ Annonce-ID: 20759974




