Billedgalleri
Almen didaktik Relationer mellem undervisning og læring
Til salg
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Andre studiebøger
NYPRIS: 328,- KR
Almen didaktik relationer mellem undervisning og læring:
Forlag: Billesø & Baltzer
ISBN 87-7842-181-0
Almen didaktik giver indsigt i vigtige didaktiske temaer og problemstillinger ud fra flere forskellige perspektiver. Bogens overordnede idé er at belyse relationer mellem undervisning og læring. Samtidig lægges der op til gode diskussioner, refleksioner og selvstændig stillingtagen.
Ud fra et kritisk, kommunikativt perspektiv argumenteres for en didaktisk relationsmodel med kategorierne: formål og mål, skolen som institution og organisation, den gode lærer, elevernes mangfoldighed, undervisningens indhold og de nye undervisnings- samt evalueringsformer.
Bogens tekster er disponeret ud fra almen didaktiske faktorer, der som sådan kan danne udgangspunkt for emne-, tema- og projektarbejder samt seminariefaglige projekter, hvor der samarbejdes mellem linjefag, de pædagogiske fag og praktikforløb.
Den første tekst kan bruges som udgangspunkt for arbejdet med planlægning, gennemførelse og evaluering af praktikforløb, ligesom den sammen med bogens andre tekster kan anvendes i forberedelsen af eksamensprojekter med selvvalgte didaktiske problemfelter.
Bogens tekster kan naturligvis også læses, analyseres og diskuteres enkeltvis, fx ud fra spørgsmål som:
Hvad drejer teksten sig om?
Hvad er det, der problematiseres?
Hvordan analyseres problemet? (analyseteori, kilder/empiri)
Hvilke konklusioner drages? Er konklusionerne relevante og gyldige?
Hvad kan I som kommende lærere bruge teksternes budskaber til?
Antologien henvender sig til lærer- og meritstuderende ved seminarierne, men vil også kunne bruges mere bredt i CVU-ernes diplomuddannelser og efteruddannelser.
Indholdsfortegnelse
Forord
I: Almen didaktik:
Annalisa Tams og Bjarne Gorm Hansen: Almen didaktiske temaer og problemstillinger i et kritisk kommunikativt perspektiv
II: Formål og mål:
Ole Thyssen: Værdier og dannelse i folkeskolen
Thorkild Thejsen: Debatten om formål og mål - værdier og idealer i f
BEMÆRK AT DER ER BLEVET "highlight" i bogen flere steder
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.4.2026 kl. 11:34 ・ Annonce-ID: 20746914




