Fiks færdig
Billedgalleri
(1/4)
Proptrækker - Jern - Antik korkproptrækker fra 1800-tallet
Til salg1.043 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
håndsværet af solidt jern bærer denne knejse fra det 19. århundrede den stille tyngde af tid. Dens spiral, lidt ujævn, viser stadig de mærker, som smeden gav den — i en æra hvor selv det enkleste værktøj blev skabt med intention. Håndtaget, mørknet af årtier med brug, bærer den bløde polering, som utallige hænder har givet den, mens den drejes ved levende lys ved borde, i kroer, saloner og i familiens køkkener.
Alligevel ligger den sande sjæl i genstanden ud over selve jernet.
Det siges, at denne korketænder engang tilhørte en vinhandler, som rejste ruten mellem Portugals Douro-dal og det sydlige Frankrig omkring 1870. Hans navn var António Valverde, en mand, der havde det med at sige, at vin ikke er en drink, men “flydende hukommelse.” Han havde korketænderet gemt i sin vestre, som om det var en nøgle — ikke til flasker,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20742297 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 22.4.2026 kl. 07:22 |


