Billedgalleri
Antik Olielampe / Petroleumslampe fra 1900-tallet Højde 37,5 cm
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 22 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Smuk og stor dekorativ petroleumslampe / olielampe i glas og metal med opalhvid skærm. Lampen er stemplet med mærket Ehrich & Graetz (Tyskland) og vurderes at være produceret i perioden 1900–1930.
Glasbeholderen har små luftbobler, hvilket tyder på mundblæst glas og passer fint med alderen. Basen har et flot dekorativt mønster. Brænderen er lavet i messing. Selve basens materiale er jeg ikke helt sikker på da den er patineret, men den fremstår med gyldne nuancer og er lavet i metal kan evt. være messing. Lampen er i en stor og flot størrelse med en højde på 37,5 cm, skærmens diameter er 17,5 cm og basen måler 12,5 x 12,5 cm.
Lampen fremstår i flot stand i forhold til alderen. Brænderen har dog et mindre hul i siden (se billeder), og mekanismen kan ikke længere trække vægen op. Den har tidligere fungeret, så det er muligt, at den kan bringes i stand igen med rensning eller reparation. Jeg har dog ikke selv forstand på dette, og lampen sælges derfor som dekorativ.
Rigtig fin lampe der passer ind i de fleste indretninger og giver en hyggelig stemning.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.4.2026 kl. 15:02 ・ Annonce-ID: 20696768

