Billedgalleri
(1/4)
Vase - Glas - Bohemsk stil Moser
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Bohemisk glasvaske i Art Déco stil med grønne og guld paneler, omkring 1940–1950, oprindelse Tjekkiet (Haida/Nový Bor), højde 12,8 cm, diameter 7,5 cm, i meget god stand med et lille mærke i bunden. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette krukke afspejler den boheme glastradition fra det tyvende århundrede, særligt forbundet med regionen Haida (i dag Nový Bor, Tjekkiet).
Bohemsk glas er kendt for sin krystalklare kvalitet og de raffinerede gulddekorationer, der afspejler den håndværksmæssige excellens udviklet gennem århundreder i denne region.
Teorien om farvede paneler vekslende med gyldne dekorationer var særligt populær mellem årene 1920 og 1940 i århundredet.
Disse glasbægre er højt værdsat af samlere af kunstglas i Europa og af entusiaster af Art Déco for deres elegance og raffinement.
Kontrasten mellem grøn og guld skaber en karakteristisk visuel effekt,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20649416 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 19.4.2026 kl. 06:22 |



