Billedgalleri
(1/4)
Hængende rund lanterne - Messing - Japan - Meiji-perioden (1868-1912)
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Dette er en hængende rund lanterne med en japansk atmosfære fra Meiji-perioden (1868-1912) til den tidlige Showa-periode (1926-1936).
Det er en sjælden type lampe lavet af messing.
Denne hængende lanterne har en tiltalende afrundet form. Taget er en tårnlignende struktur, og kroppen har et gittermønster.
Det er et lysarmatur, der hænges ned fra loftet og oplyses af en indre flamme.
Den har været hængt udendørs, så den viser nogle brugssignaler, men den skaber stadig en vidunderlig atmosfære. Se venligst billederne for tilstanden.
Højde: 25,7 cm
Bredde: 19,5 cm
Dybde: 18,5 cm
Vægt: 1070 g
Tilstand:
Døren holdes på plads af tråd. Der er ingen støttekerne. Hver del er også forbundet med tråd. Der er ikke andre større skader, men der er ridser, snavs, skrammer, misfarvning, pletter, rust osv.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20648821 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 19.4.2026 kl. 06:08 |
