Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et komplet bordservice til 6 personer produceret af Seltmann Weiden Bavaria i 1970'erne.
Det bordservice, der blev budt i auktion, er lavet af Seltmann Weiden og dekoreret med et usædvanligt design, der ligger mellem Space Age-stilen og det postmoderne design. Daterbart sandsynligvis til midten af 1960'erne, det dristige og skarpe mønster, med psykedelia-tendenser og popfarver, er typisk for disse år og meget udbredt i Mitteleuropa.
En af de primære skikkelser i designets udvikling i denne historiske fase er Hans Theo Baumann (1924-2016), en visionær freestyledesigner, som fra 1954 designede porcelænsgenstande for mere end femti tyske producenter og revolutionerede sproget og stilen for tysk bordporcelæn. Baumann bragte på tallerkener og vaser designs i Op-Art-stil, der talte et nyt sprog, meget værdsat for sine livlige
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.