Amida Buddha - Træ, Forgyldning, Lak - Japan - Edo-perioden (1600-1868)
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Et japansk rejsealtretar (butsudan) fra Edo-perioden, ydre sort lak med indre guldsymbol, træ og lak, Amida Buddha-figur, mål H33,5 x B11 x D8,5 cm, tilstand rimelig, original Tamobako, Amida-figuren mangler en hånd og en fod. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Japans rejsestaldhjerte (zushi / butsudan) med Amida Buddha og original Tamobako, Edo-periode
Særdeles japansk rejsealtar (butsudan / zushi) udført i træ med en sort lakfinish på ydersiden og et rigt forgyldt interiør. Skabet tjente som et bærbart hjemaltar til personlig fromhed og bøn.
Inde i findes der en statue af Amida Buddha. Amida (Amitābha) er en af de vigtigste buddhaer inden for det japanske Pure Land-buddhisme (Jōdo) og står som symbol for medfølelse og løftet om genfødsel i det rene land.
Kontrasten mellem den sorte lak på ydersiden og det gyldne interiør giver altaret en varm og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.