Billedgalleri
GÅ-BOGEN, Bente Klarlund Pedersen
Til salg
50 kr.
Varebeskrivelse
Hardback.
Superpænt eksemplar.
Kan sendes eller afhentes i Erritsø ved Fredericia.
Se også mine andre annoncer.
Udgivet af Gyldendal, 2019. 1. udgave, 7. oplag.
Gå-bogen – gå, så går det nok formidler forskningsbaseret viden om, hvordan noget så enkelt som at gå kan have markant betydning for både fysisk og mental sundhed. Professor og overlæge Bente Klarlund Pedersen samler her en lang række studier og erfaringer og gør dem tilgængelige i et klart og anvendeligt sprog.
Bogen gennemgår, hvordan regelmæssig gang kan reducere risikoen for en række sygdomme, styrke kredsløbet og samtidig have positiv effekt på søvn, stressniveau og kognitiv funktion. Den kobler videnskab med konkrete råd og viser, hvordan små ændringer i hverdagen kan gøre en forskel over tid.
Derudover indeholder bogen samtaler med blandt andre Jørgen Leth, Ritt Bjerregaard og Søren Ryge Petersen, som bidrager med personlige perspektiver på det at gå – som bevægelse, refleksion og livsform.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.4.2026 kl. 12:27 ・ Annonce-ID: 20596265


