Billedgalleri
(1/4)
Émaux de Longwy - Christian Leclercq - Vase - Fajance
Til salg3.166 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Vase med japansk-inspireret dekoration udført og underskrevet af Christian Leclercq, keramiker og meilleur ouvrier de France for den berømte Longwy-fajancefabrik, dateret 1995.
Elegant form med en lang hals og en generøs base. Den præsenterer en japansk-inspireret polykrom blomsterdekoration fint cloisonné på en dyb turkis baggrund, typisk for manufakture's håndværk.
Genstanden er helt hånddekoreret, som det fremgår af mærket under bunden:
“Société des Céramiques d’Art – Émaux d’Art de Longwy – décoré à la main – Leclercq 95”.
Excellent stand nærmest som ny.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 20564595 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 17.4.2026 kl. 06:18 |