Porcelænsk skulptur af en greyhound af Elsa Lagorio, fra omkring 1960'erne, underskrevet L.E og modelnummer 222, mål: højde 20 cm, bredde 7 cm, dybde 24 cm, hvid base med Lagorio varme orange toner, i fremragende stand. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Pragtfuld porcelænskulptur af en levrier, værk af den italienske kunstner Elsa Lagorio, omkring 1960'erne. Stykket indkapsler perfekt elegancen i midcentury-design med flydende linjer og en raffineret håndmalet farvegrad i nuancerne af grå og sort på en hvid base.
Autore: Elsa Lagorio (signeret med initialerne "L.E" og modelnummeret "222" under bunden).
Dimensioni: Højde 20 cm.
Tilstande: Fremragende. Genstanden er intakt, uden sbeccature af rilievo (en lige ved øret som i foto) crepe eller restaureringer (Tilstande "Mint"). Glasuren er skinnende og farverne er levende.
Detaljer: Bunden er dekoreret med de
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.