Billedgalleri
Goethe Johann Wolfgang: Den unge Werthers lidelser
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Forlag: Lademann forlagsaktieselskab - Udgivet år: u.år - Antal bind: 1 - Antal sider: 184 - Indbinding: Helfablea - Tilstand: Pæn stand
Illustreret af Ebbe Sadolin. Oversættelse og efterskrift af Alex Garff. Romanen var Goethes anden roman. Den udkom i 1774 og gjorde med ét Goethe berømt i hele Tyskland. Romanen var en af de bedste eksempler på den Sturm und Drang-bevægelse, som prægede Tyskland i denne periode. Romanen er skrevet som en brevroman, en populær skrivemåde på dette tidspunkt. Hovedpersonen, Werther, er en ung borgersøn som flygter væk fra byen og ud på landet for at nyde naturen og, kunne man med et moderne sprogbrug sige, realisere sig selv. På landet møder han den skønne Lotte, som han meget hurtigt bliver lidenskabeligt forelsket i. Mens Lottes forlovede, Albert, er bortrejst, udvikler de et nært platonisk forhold til hinanden. Da Albert vender hjem ændres situationen sig dog markant. Lotte må til sidst presset af Albert forklare Werther, at de ikke kan ses længere. Werther kan ikke komme sig over den tabte kærlighed, og begår selvmord.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 14.4.2026 kl. 21:39 ・ Annonce-ID: 20530268







