Billedgalleri
(1/4)
Vækkeur - swiza - - Forgyldt messing - 1950-1960 - Vækkeur
Til salg1.043 kr.
Beskrivelse
Swiza Mignon vækkeur i messing med mekanisk urværk med 7 rubiner og åtte dages gangreserve, fremstillet i Schweiz mellem 1950 og 1960. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Vækkeur fremstillet af mærket Swiza, der er kendt for sin høje kvalitet, modellen Mignon er en klassiker, den har et mekanisk urværk med 7 rubiner (7 juveler) syntetiske, som forbedrer nøjagtigheden og holdbarheden. Denne er fremstillet i massivt messing, som giver den sin gyldne tone og solide vægt.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre ægthed og kvalitet.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
| Annonce-ID | 20441200 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 12.4.2026 kl. 07:04 |