Alberto Korda (1928–2001) - Muy interesante imagen de guerrilleros junto a Ba...
Til salg4.470 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Meget interessant billede af guerilla-krigere ved siden af Bailarinas del Ballet Tropicana, Havana, 1959.
Dette billede taget af Korda viser, ud over at være smukt, for første gang en gruppe revolutionære guerillaer poserende sammen med nogle danseglade fra det berømte og ikoniske Ballet Tropicana i Havana.
______________________________________________________________________________________________________
Biografi af ALBERTO KORDA (1928-2001).
Alberto Korda: Øjet for den Cubanske Revolution.
Begyndelserne: Fra mode til revolution
Fåret som Alberto Díaz Gutiérrez i Havana, Cuba, den 14. september 1928, begyndte Korda sin karriere inden for kommerciel og modefotografi. I løbet af 1950’erne grundlagde han et studie sammen med sin partner, hvor de specialiserede sig i portrætter af kendisser, modeller
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.