Billedgalleri
(1/4)
Heinrich Anselm von Ziegler und Kliphausen - Historisches Labyrinth der Zeit ...
Til salg2.794 kr.
Beskrivelse
Historisches Labyrinth der Zeit af Heinrich Anselm von Ziegler und Kliphausen, 1. udgave på tysk, udgivet i Leipzig 1701, læderbind, 37 × 25 cm, 1420 sider, Historie emne, i god stand, med indlimede plader. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
DESCRIBING: Jeg præsenterer for auktion et ægte samlerobjekt: “Historisches Labyrinth der Zeit” (Tidens Labyrint), den 1. UDGAVE af et værk, der ikke kun skiller sig ud ved sin alder, men også ved sin symbolske, æstetiske og konceptuelle styrke. En bog, der som få repræsenterer den intellektuelle ambition i begyndelsen af det 18. århundrede.
ET VÆRK DER STILLER TIDEN I ORDRE
“Historisches Labyrinth der Zeit” er ikke en simpel historisk kronik. Det er et monumentalt forsøg på at repræsentere historien som et komplekst netværk, hvor begivenheder krydser hinanden, påvirker hinanden og konstant forandres.
Laby rintets
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20376387 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 10.4.2026 kl. 06:10 |