Billedgalleri
Mini doodles- designer hund
Til salg
14.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 8 uger
Vi har fire virkelig skønne mini-doodler til salg fra midt i maj.
To hunner og to hanner.
Mor er blanding af Coton de Tulear, Chihuahua og Papillon. Mor vejer 4 kg. Far er karamelfarvet ren puddel med stamtavle og vejer omkring 7 kg.
Begge forældre er de mest kælne og kærlige hunde jeg nogensinde har mødt. De elsker at være på skødet, på armen og at sove lur på din mave eller dine ben. Hvis du mangler en pels-baby, så er det her løsningen!
Da det er "designer hunde" med virkelig gode gener fra både far og mor.
Raceblandingen er nøje udvalgt efter både egenskaber og udseende. Coton de Tulear er den hvide lille hund med det bedste sind. (Har jeg læst mig frem til) Og det skinner virkelig igennem ved mor Holly. Man kan ikke sætte sig eller lægge sig uden der går 3 sekunder, så er hun hos dig, og hun er klar til at putte og nusse.
Og så har Holly-mor de skønneste Papillon-ører.
Vi ved endnu ikke hvad farve hvalpene ender med, men da mor er meget lys og far er karamelfarvet, bliver det måske noget i den retning. Lige nu er alle helt sorte med enkelte hvide pletter. (Undtaget Sky som er helt sort endnu) Hollys far var sort og brun, så der er nok nogle gener, der er gået igennem.
Hvalpene koster 14.000 pr stk. Inkl vacciner, hvalpebog, chip, ormekur, hvalpepakke med mad til den første uge, tæppe med mors duft og (næsten) fri besøgstid.
Vi forbeholder os retten til at afvise købere og vil forsøge at matche familier med hvalpenes personligheder.
Foreløbig er personlighederne sådan her:
Sky: Elsker at lege og blive nusset. Er begyndt at rende rundt, lege med bold og drille mor. Hun har et lyst sind og hopper rundt i hvalpegården med sine søskende. Hun er ikke vild med at blive lagt på ryggen. Men hvis man bliver puttet imens, så er det ikke noget problem. Så nyder man at blive holdt og aet. Hun er vokset godt og vejer nu lidt over 800 g.
Chase: vores opdagelsesrejsende og drillepind. Han skal have en familie som elsker en lille fræk vovse. Allerede nu er det tydeligt at han elsker at lege, fjolle og nusse. Han er meget fremmelig og var den første til at gå rundt. Han kommer allerede nu med små legesyge bjæf. Han går gerne på opdagelse og er faktisk ikke bange for noget. Tryg i hænderne og elsker mave-nus. Vejer også over 800 g.
Liberty: (RESERVERET) var den største hvalp da de blev født. Nu har Chase overhalet. Hun er så nem og blød og elsker at blive holdt. Hun er begyndt allerede nu at være legesyg og hopper rundt i hvalpegården. Elsker at ligge på ryggen og få nusset maven. Tag hende op og du har en ven for livet.
Marshall: (RESERVERET) den sidstfødte og mindste af hvalpene. Jeg tror ikke han bliver lige så stor som sine søskende. Han vejer lidt mindre og har gjort det hele tiden. Han er lidt mere forsigtig, men elsker at blive nusset og holdt. Falder nemt i søvn, når han bliver aet. Tryg og kælen. Den oplagte hund til nogen der elsker at putte og nusse med deres (lille) hund og kan give ham masser af tryghed.
Vi har to børn på 10 og 12 som dagligt leger og nusser med hvalpene. (Og vi voksne kan jo heller ikke lade dem være)
Hvalpene er vant til hverdagslyde som støvsuger, børneleg, musik og alt muligt andet. Mor har aldrig haft separationsangst eller noget og passer så godt på de små. En lykkelig lille familie. 🥰
Skriv eller ring hvis du er interesseret. Vi vil gerne bede om et depositum på 3000 kr, hvis du vil reservere en hvalp.
De er klar til at rejse hjemmefra i midten af maj.
De er født natten mellem den 12. og 13. marts 2026.
Kærlig hilsen familien Hempel og Holly-mor på Sydfyn!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.4.2026 kl. 13:17 ・ Annonce-ID: 20361346