Billedgalleri
Dolly Parton & Patterson: Løb Rose Løb
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Dolly Parton's første roman er ikke hendes egen historie, men godt nok en vidunderlig historie.
Ny (købte 2 af dem, denne er ikke læst!), 2022 Gyldendal, 1.udg/1.oplag, 464 sider.
Bogen er -naturligvis- filmatiseret af Reese Witherspoon med Dolly selv i en af hovedrollerne og udkom med nyt Dolly album med 12 sange skrevet til bogen.
"Om en ung sangerindes store drømme, farlige fortid og mod til at ofre alt for at overleve.
Annie Lee blaffer hele vejen til Nashville på flugt fra en hemmelig fortid. Hendes guitar er solgt til en pantelåner, men en sen aften får AnnieLee alligevel overtalt bartenderen på Cat's Paw til at give hende spilletid. På den dunkle bars lille scene og med en lånt guitar over skulderen vinder hun publikum med sine vemodige sange og skarpe tunge.
Den melankolske vietnamveteran Ethan, der selv skriver musik, hører AnnieLees sange. En forelskelse spirrer, og Ethan introducerer hende for countrymusikkens største stjerne, Ruthanna Ryder. Hun har ellers indstillet sin glorværdige karriere efter en personlig tragedie. Men i AnnieLee genkender hun sig selv som ung og beslutter sig for at hjælpe.
AnnieLee kæmper mod både griske agenter i Nashville og kvindefjendske pladeselskabsfolk på Manhattan. Men hendes talent kan ikke holdes nede af selv de mest magtfulde. Og inden længe er det hende, hele Nashville taler om.
Men fortidens mørke trænger sig på og truer med at ødelægge hende" -forlaget.
Romanen udkommer samtidig med 12 helt nye Dolly Parton-sange på albummet 'Run, Rose, Run'.
"Frygtløs, skamløs og kæk. Sådan er Dolly Parton, og sådan er hovedpersonen i hendes nye roman.
Multitalentet Dolly Parton debuterer nu som romanforfatter i thrillergenren med tilhørende soundtrack, og selv om den mest forenende figur i amerikansk musik helst ikke kalder sig feminist, så viser hun med dette opgør med en mandsdomineret og kønsdiskriminerende musikbranche, endnu en gang at hun er det i praksis -
Louise Rosengreen, Information.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.4.2026 kl. 00:02 ・ Annonce-ID: 20322173


