Billedgalleri
Gibson Es-335 1959 Reissue Custom Shop
Til salg
30.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Guitartype: Elektriske guitarer
Jeg overvejer at skille med af med denne skønne Gibson Es-335 1959 Reissue Custom Shop i den sjældne og eftertragtede blonde farve med light aging fra fabrikken. Det er en hysterisk velholdt guitar, der lige har fået nye bånd og ny ben-nut. Den er derfor helt køreklar til mange, mange år endnu. Den er bygget i Nashville for ikke mange år siden, men den er blevet brugt flittigt af en professionel musiker.
Guitaren lyder som en fed Es-model skal med sin tydelig klarhed og dynamik, der gør den velegnet til alle genrer. Spilbarheden er helt i top med den autentiske 59er halsprofil og lette vægt på 3.6 kilo. Dette instrument bliver kun federe med tiden!
Den kommer i sin originale kasse med alle papirer og COA. Jeg leverer den gerne de fleste steder på Sjælland, og ellers kan den sendes sikkert på min regning.
Bytte kan have interesse, men jeg foretrækker selvsagt rent salg.
Specifikationer:
Custom Shop
Ahorn / poppel / ahorn krop
Hals af mahogni
Palisander gribebræt
Autentisk ´59 Medium authentic "C" profil
22 bånd
628 mm Skala
Pearloid Dot indlæg
2 x Custombucker Alnico III (upottede) humbucker pickupper
2 x lydstyrke, 2 x tonekontroller
3-vejs pickupvælger
CTS
Papir-i-olie kondensatorer
ABR-1 bro & letvægts aluminiums halestykke
Nikkel hardware
Vintage singleline tulipan maskinhoveder
Finish: Vintage VOS
Inkluderer etui og certifikat
Fremstillet i USA
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.4.2026 kl. 17:22 ・ Annonce-ID: 20312200
