Billedgalleri
Smagfulde og smukke tomater - stort udvalg i tomatplanter til inde og ude
Til salg
25 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Tomat-planter til vindueskarm, altan, terrasse, drivhus og/eller friland.
Mine mikro-tomaterne til vindueskarmen og senere til altanen såede jeg i januar. Cherry-, multiflora- og bøftomaterne har jeg sået i marts og april - alle bliver klar til at plante i drivhuset eller på friland, når vejret er til det.
Alle planter har de første mange uger fået grolys. Alle har fået organisk gødning á flere omgange og alle er blevet hærdet ved i en månedstid at stå i drivhuset om dagen og i min hus om natten. Fra slut maj har alle planter stået udenfor - også om natten, hvilket gør at de er hærdet.
Alle mine tomater er frøstabile og de fleste af dem er arvesorter, også kaldet heirloom, dvs. det er nogle meget gamle og særdeles smagfulde sorter.
Nogle af mine tomatplanter er determinante og deres sideskud skal ikke knibes af. De determinante sorter er velegnede i potter og bliver som en lille busk. Størrelsen og mængden af blomster/tomater på en determinant sort er forudbestemt.
Mikro-tomater er alle determinante sorter, nogle bliver ikke ret høje og egner sig derfor til en lys vindueskarm. Og har man en altan eller terrasse, kan man sætte dem derud fra ca. ultimo maj/primo juni. Mikro-tomater refererer til plantens højde, ikke tomaternes størrelse.
Nogle mikro-tomater kan godt lide at vokse ud over potten og ned. Disse er også velegnede i ampelpotter og kaldes her ampeltomater.
Alle mine mikro-tomater giver cherrytomater i farverne rød, gul, orange og sort.
MIKRO-TOMATER
* Tiny Tim, UDSOLGT
* Venus, gule tomater, UDSOLGT
* Inkspot, mikro-dværg, 50 cm. høj, sorte tomater, UDSOLGT
* Mohamed, UDSOLGT
AMPELTOMATER
* Tumbling Tom Red, UDSOLGT
* Maskotka, UDSOLGT
* Carrot Mini, mikrotomat, gulerodsbladet, 20 cm høj og 50 cm bred , UDSOLGT
* Ampeltomater uden navn - dvs. enten Tumbling Tom eller Maskotka - GRATIS ved køb for minimum 100 kr.
Andre tomatplanter er indeterminante sorter og deres sideskud skal knibes af. De fleste planter bliver høje og vokser til sent på året. Nogle af de indeterminante giver cherry-og blommetomater, andre giver almindelig størrelses tomater og bøf-tomater. Bøf-tomaterne trives bedst i et drivhus.
CHERRY TOMATER
* Black Cherry, cherrytomat, plantes på friland eller i drivhus, FLERE HAVES
* Green Tiger, cherrytomat, UDSOLGT
* Dark Tiger
* Bloody Butcher, UDSOLGT
BLOMME TOMATER
* Black Plum, blommetomat, plantes på friland eller i drivhus,
ALMINDELIG STØRRELSES TOMATER
* Black Prince, alm. tomat
* Green Zebra, alm. tomat, FLERE HAVES
BØF TOMATER
* Green Prince, bøf, UDSOLGT
* Noire de Cremée, bøf, UDSOLGT
MULTI-FLORA TOMATER
Fælles for MULTI-FLORA tomatplanterne er, at de får store skærme af blomster. Jeg har følgende multi-flora tomater til salg.
* Barrys cracy cherry (gule relativt store tomater)
* Marchen Fee (mindre lidt lilla-grønne ala pære-form)
Jeg dyrker selv tomat-planter i vindueskarmen, i krukker på terrassen, i haven, i kapilærkasser og i drivhus. I drivhuset er tomatplanterne plantet direkte i jorden og enkelte er plantet i ampelpotter..
I april måned koster tomatplanterne 25 kr. pr. stk. I maj og juni er prisen 35 kr. I juli er prisen 30 kr. pr. tomatplante. Jeg giver gerne lidt vejledning med ifm. købet.
Sælges fra have og drivhus i Hellerup - både hverdage og i weekender. I gå-afstand fra Hellerup Station og Strandvejen og bus linie 1A. Gratis parkering uden for matriklen.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 3.7.2026 kl. 14:42 ・ Annonce-ID: 20309281
