Billedgalleri
(1/4)
Richard Zielenkiewicz - Original travel poster French Riviera " ITALIA " 2012...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Oprindelig plakat produceret af Richard Zielenkiewicz, kendt under pse-nymet Monsieur Z i partnerskab med byen Cassis ved Den Franske Riviera for at promovere turisme og begivenheden Fashion and Design, som har været alʼ rage på Côte d'Azur i mere end 15 år.
Begivenheden er et møde mellem de smukkeste Vespaer og Fiat 500, der kendes i dag. Hele byen står i Italiens farver for dette partnerskab mellem Italien (Portofino) og byen Cassis (lige uden for Marseille).
Meget sjælden og i superb stand, denne plakat skabt af en internationalt anerkendt kunstner til en kultbegivenhed ved Côte d'Azur har alt, hvad en stor plakat har brug for.
Monsieur Z er en af verdens mest eftertragtede kunstnere, primært kendt for sine farverige, raffinerede illustrationer inspireret af design og arkitektur fra midten af det 20. århundrede, som
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 20299664 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 7.4.2026 kl. 07:00 |